Mikrobiologija - kas tai?

chekasmikrobio.blogspot.lt
Netradicinės temos blogas, skirtas tiems, kas domisi biologijos mokslais ar nori sužinoti, kas tai yra
Netradicinės temos blogas, skirtas tiems, kas domisi biologijos mokslais ar nori sužinoti, kas tai yra

Genų rekombinacija. Transformacija

https://epicgenetic.wordpress.com/2014/09/05/prdm9-my-favourite-gene/Genų rekombinacija – tarp dviejų DNR molekulių vykstantys genų mainai, kurių rezultatas – naujo geno rinkinių atsiradimas chromosomoje. Jei ląstelė pasiima svetimą DNR (donorinė DNR), dalis jos gali įsiterpti į ląstelės chromosomą (šis procesas vadinamas krosingoveriu) ir kai kurie chromosomose esantys genai yra sumaišomi. DNR įvyko rekombinacija,.

kovo 19, 2018

Mokslo naujienos: skaidulas fermentuojančios bakterijos pagerino antro tipo diabeto pacientų sveikatą

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180308143047.htmDėka Rutgers universiteto (New Brunswick, Kanada) profesoriaus vadovaujamo daug skaidulų turinčios dietos tyrimo, kova su antro tipo diabetu greitai gali pasistūmėti į priekį. Gausia įvairių skaidulų dieta suaktyvinus tam tikrą žarnyno bakterijų grupę pasiekta geresnė kraujyje esančios gliukozės kontrolė, didesnis svorio kritimas ir palankesni lipidų kiekiai.

kovo 15, 2018

Mutacijų dažnis. Mutantų identifikavimas

https://www.whatisepigenetics.com/epigenetic-study-of-histone-modifications-and-dna-damage-could-lead-to-new-cancer-treatments/Mutacijų dažnis – tikimybė, jog ląstelės dalijimosi metu genas mutuos. Dažnis dažniausiai išreiškiamas laipsnio rodikliu, kurio pagrindas 10. Kadangi mutacijos yra labai retos, laipsnio rodiklis būna neigiamas. Pavyzdžiui, vienu atveju iš 10 000 atvejų ląstelei dalinantis genas mutuoja, taigi.

kovo 12, 2018

The COINS 2018

Praeitą savaitę VU GMC vyko studentų organizuojama tarptautinė konferencija The COINS. Joje sudalyvavau šiek tiek mažiau, nei buvau planavusi - nepavyko salėje gyvai stebėti Nobelio premijos laureatų prezentacijų, tačiau laimei, jas buvo galima žiūrėti konferencijos facebook paskyroje (tad didelis ačiū organizatoriams). Kurį laiką galvojau, ką gi galėčiau parašyti apie šią konferenciją. Taigi, noriu tiesiog.

kovo 8, 2018

Muteganai

https://www.whatisepigenetics.com/epigenetic-study-of-histone-modifications-and-dna-damage-could-lead-to-new-cancer-treatments/Cheminiai mutagenaiVienas iš daugelio žinomų cheminių mutagenų (medžiaga, sukelianti mutacijas) yra azoto rūgštis. Paveiksle galite matyti kaip azoto rūgštis gali adeniną (A) pakeisti į formą, kuri nebesiporuoja su timinu (T) (pagal komplementarumą), o poruojasi su citozinu (C). Kai DNR, kurioje yra.

kovo 1, 2018

Mikrobai: Photorhabdus luminescens

https://www.thenakedscientists.com/articles/features/photorhabdus-luminescens-angels-glowŠį kartą „Mikrobų“ skyrelyje bakterija, apie kurią ir pati pirmą kartą išgirdau – Photoharbdus luminescens (dar žinoma Xenorhadus luminescens pavadinimu). Ši bakterija yra įdomi tuo, jog ji yra bioliuminescencinis mikrobas. Liuminescencija – švytėjimas, kurį sukelia nešiluminis energijos šaltinis. Tiksli šios bakterijos.

vasario 26, 2018

Mutacijos

https://munch-lab.org/2017/02/01/waiting-for-good-mutations-2/Mutacija – negrįžtamas DNR bazių sekos pokytis. Toks bazių sekos pokytis gali pakeisti ir koduojamo geno produktą. Dėl mutavusio fermentą koduojančio geno, fermentas gali tapti nebeaktyvus arba jo aktyvumas sumažėja, nes pasikeitė aminorūgščių seka. Toks genotipo pokytis gali būti nepalankus arba net letalus (mirtinas), jei ląstelė neteks išgyvenimui.

vasario 22, 2018

Mokslo naujienos: ląstelių komunikacijos dinamika

http://lms.biotecnika.org/product/csir-net-unit-4-cell-communication-cell-signalling/Daugialąsčiai organizmai, tokie kaip mes, priklausomi nuo nuolatinės informacijos tėkmės tarp ląstelių, koordinuojančių ląstelių veiklą siekiant daugintis (ląstelių dalijimasis) ir diferencijuotis. Ilgą laiką tarpląstelinio komunikavimo kalbos šifravimas buvo vienas iš pagrindinių biologijos iššūkių. Caltech universiteto.

vasario 19, 2018

Genų raiškos reguliacija. II dalis

https://www.ck12.org/biology/eukaryotic-gene-regulation/lesson/Eukaryotic-Gene-Regulation-BIO/Teigiama reguliacija. Laktozės operono (aptarto praeitame įraše) reguliacija taip pat priklauso nuo terpėje esančio gliukozės kiekio, kuris kontroliuoja viduląstelinius mažų molekulių ciklinių adenino monofosfato (cAMP) kiekius. cAMP yra iš ATP kilusi molekulė, kuri tarnauja kaip ląstelinis signalas. Fermentai, metabolizuojantys.

vasario 15, 2018

Įdomioji biologija: ar virusai yra gyvi?

https://www.youtube.com/watch?v=VvTfkMhEw3gVirusai – neląstelinės sandaros submikroskopiniai obligatiniai viduląsteliniai parazitai. Šie parazitai nėra priskiriami nei vienam iš gyvybės formų domenų (Bacteria, Archaea, Eukarya). Virusų dydis yra skirtingas – 20 – 400 nm, tačiau yra ir virusų, kurių dydis net 800 nm. Mažiausieji virusai yra išties labai maži, o didžiausieji savo dydžiu yra artimi bakterijoms..

vasario 12, 2018

Genų raiškos reguliacija. I dalis

https://www.ck12.org/biology/eukaryotic-gene-regulation/lesson/Eukaryotic-Gene-Regulation-BIO/Ląstelės genetinė mašinerija yra tarpusavyje susijusi su ląstelės metaboline mašinerija. Bakterinės ląstelės atlieka begales metabolinių reakcijų. Bendra visų metabolinių reakcijų savybė yra ta, kad jas visas katalizuoja fermentai. Tačiau ląstelei ne visada yra reikalingi visi jai būdingi fermentai. Jau susintetintus fermentus.

vasario 8, 2018

Mokslo naujienos: gaubtinės žarnos vėžio bakterijų duetas

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180201173406.htmPaveldėto gaubtinės žarnos vėžio pacientai turi dvi bakterijų rūšis, kurios bendradarbiaudamos skatina ligos vystymąsi. Tos pačios rūšys randamos ir pacientuose, kuriems gaubtinės žarnos vėžys pasireiškia nepriklausomai nuo paveldėjimo. Tyrimą vykdo Johns Hopkins universiteto Bloomberg-Kimmel vėžio imunoterapijos institutas. Antrasis tyrimas su pelėmis,.

vasario 5, 2018

Baltymų sintezė. Transliacija

http://www.proteinsynthesis.org/what-is-the-second-step-of-protein-synthesis/Praeitame įraše sužinojome, kaip genetinė informacija, užkoduota DNR, transkripcijos metu yra perrašoma į iRNR. Šiame įraše susipažinsime kaip iRNR tarnauja informacijos šaltiniu baltymų sintezėje. Baltymų sintezė yra vadinama transliacija, nes šio proceso metu nukleorūgščių „kalba“ yra išverčiama į baltymų „kalbą“.iRNR kalba.

vasario 2, 2018

Pirmosios įžvalgos apie magistro studijas

Nuo rugsėjo mėnesio pradėjau mokytis mikrobiologijos ir biotechnologijos magistrą Vilniaus universitete. Dvejonių dėl to, ar stosiu mokytis magistrą iškart po bakalauro studijų, nekilo. Tačiau dar vasaros gale, artėjant rugsėjui, pradėjau gal kiek ir gailėtis – juk ir vėl reiks du metus mokytis ir rašyti baigiamąjį darbą. O dar ir be mano žinios, keliems žmonėms pasitarus ir nutarus, buvau paskirta grupės.

sausio 31, 2018

Baltymų sintezė. Transkripcija

http://dodgora.blogspot.lt/2011/12/steps-protein-synthesis-video.html Kaip DNR informacija yra naudojama gaminant baltymus, kurie kontroliuoja ląstelės veiklą? Transkripcijos metu, DNR genetinė informacija yra nukopijuojama, arba transkribuojama, į komplementarią RNR molekulės bazių seką. Tada ląstelė naudoja RNR molekulėje užkoduotą informacija specifinių baltymų sintezei. Šis procesas vadinamas transliacija. Taigi,.

sausio 29, 2018

Mikrobai. Mycobacterium tuberculosis

http://www.barnstablecountyhealth.org/disease-agents/mycobacterium-tuberculosisTuberkuliozė – viena iš seniausių užregistruotų žmogaus nelaimių, kuri iki šiol yra viena iš daugiausiai mirčių sukeliančių infekcijų, nepaisant pasaulinio vakcinų ir tam tikrų antibiotikų vartojimo. Per metus tuberkuliozė nusineša apie 2 milijonus žmonių gyvybių visame pasaulyje. Tuberkuliozė pažeidžia kaulus, centrinę nervų.

sausio 26, 2018

DNR replikacija

https://www.thoughtco.com/dna-replication-3981005DNR replikacijos metu, iš vienos „tėvinės“ dvigrandės DNR molekulės yra gaunamos dvi identiškos „dukterinės“ molekulės. Tam, kad būtų lengviau suprasti DNR replikaciją, svarbu žinoti azotinių bazių sekos komplementarumą (adeninas poruojasi su timinu, o guaninas su citozinu) DNR molekulėje. Kadangi bazės tarp dviejų dvigubos DNR spiralės grandinių yra.

sausio 24, 2018

Mokslo naujienos: paslaptingos ligos virusas

http://www.dailytech.com/CDC+Warning+about+Record+High+Increases+in+2016+for+Poliolike+Illness+causing+Paralysis/article37685.htmEnterovirusas D68 – galimas paslaptingos į poliomielitą panašios ligos, paralyžavusios JAV, Kanados ir Europos vaikus, sukėlėjas. Tą skelbia Naujojo Pietų Velso universiteto (UNSW) Sidnėjuje mokslininkai. „2014-aisiais metais, JAV, pastebėtas paslaptingosios ligos, sukeliančios, panašų į.

sausio 22, 2018

Mikrobų genetika. Įvadas

https://www.coursera.org/learn/genetics-societyGenetika – mokslas apie paveldimumą. Ši mokslo sritis tiria, kas yra genai, kaip jie perneša informaciją, kaip genai replikuojami ir perduodami tolimesnėms ląstelių kartoms ar perduodami kitiems organizmams, bei kaip organizmo turima informacija yra išreiškiama ir lemia to organizmo savybes. Visa ląstelėje esanti genetinė informacija yra vadinama genomu. Ląstelės.

sausio 18, 2018

Įdomioji biologija: planktomicetai

Pagrindinis skirtumas tarp eukariotinių ir prokariotinių ląstelių, kurį išmokome dar mokykloje, yra branduolio buvimas. Eukariotų ląstelėse paveldima genetinė informacija, užkoduota DNR molekulėje, yra apsaugota membrana dengtoje organelėje – branduolyje. Tačiau prokariotų ląstelės tokios struktūros neturi, jų genetinė informacija laisvai plaukioja citoplazmoje, ląstelės dalyje, vadinamoje nukleoidu. Apskritai,.

sausio 15, 2018