Mikrobiologija - kas tai?

chekasmikrobio.blogspot.lt
Netradicinės temos blogas, skirtas tiems, kas domisi biologijos mokslais ar nori sužinoti, kas tai yra
Netradicinės temos blogas, skirtas tiems, kas domisi biologijos mokslais ar nori sužinoti, kas tai yra

Akademinės atostogos

Sveiki, mieli skaitytojai,Deja, bet turiu pranešti, jog dėl didelės gausos atsiskaitymų esu priversta pasiimti akademines atostogas nuo blog'o rašymo. Tikiuosi, prie rašymo galėsiu vėl grįžti po Kalėdų.Iki kito susitikimo :)chekas  

gruodžio 12, 2017

Mikrobai: Pseudomonas aeruginosa

http://www.underwateraudio.com/blog/swimmers-ear-101/bill-pseudomonas-aeruginosa/Apie šias bakterijas jau ne kartą esu užsiminusi blog'o įrašuose, tad šį kartą "Mikrobų" skyrelyje apie Pseudomonas aeruginosa. Pseudomonas aeruginosa (lietuviškai vadinama žaliamėlė pseudomona) – gramneigiama, lazdelės formos bakterija, pasižyminti neįtikėtinu mitybos universalumu. P. aeruginosa optimaliomis metabolizmo sąlygomis.

gruodžio 7, 2017

Dezindektantų tipai. 2 dalis

https://plantcaretoday.com/chemical-storage-cabinet.htmlAlkoholiaiAlkoholiai efektyviai žudo bakterijas ir grybelius, bet neveikia prieš endosporas ir neapvalkalėtuosius virusus. Alkoholio veikimo mechanizmas yra ląstelės baltymų denatūracija, tačiau jis taip pat gali suardyti membranas ir ištirpinti daugumą lipidų, tarp kurių ir lipidiniai apvalkalėtųjų virusų komponentai. Alkoholis ne tik puikiai veikia, bet ir greitai.

gruodžio 4, 2017

Mokslo naujienos: genetinio kodo plėtimas

http://www.sciencemag.org/news/2017/11/scientists-just-added-two-functional-letters-genetic-codeVisos gyvybės formos Žemėje naudoja tą pačią genetinę bazių abėcėlę – A, T, C ir G. Tai azoto turinčios dalelės, kurios yra DNR statybiniai blokai ir surašo informaciją apie baltymus. Neseniai mokslininkai sukūrė pirmąją bakteriją, kuri naudoja papildomas raides, nenatūralias bazes, baltymų konstravimui.Naujasis tyrimas.

lapkričio 30, 2017

Dezinfektantų tipai

https://plantcaretoday.com/chemical-storage-cabinet.htmlKarbolio rūgštis ir fenoliaiJoseph Lister buvo pirmasis chirurgas panaudojęs karbolio rūgštį chirurginių infekcijų kontrolei operacinėse. Šios rūgšties naudojimas buvo pasiūlytas dėl to, kad ji efektyviai mažino nešvarumų skleidžiamą kvapą. Dabar ji retai naudojama kaip antiseptikas ar dezinfektantas, nes dirgina odą ir turi nepageidaujamą kvapą. Karbolio.

lapkričio 27, 2017

Įdomioji biologija: kaip mokslininkai kopijuoja gamtą

https://www.mnn.com/earth-matters/animals/blogs/cicadas-antibacterial-trick-may-help-humansMikroorganizmų kaupimasis ant įvairių paviršių kelia nemenkų problemų medicinoje, pramonėje ir kitose srityse. Fizikiniai ir cheminiai metodai, apie kuriuos kaip tik šiuo metu rašau savo blog‘e, leidžiantys kontroliuoti mikroorganizmų augimą, ne visada pakankamai efektyvūs ar galimi kovojant su šia problema. Todėl mokslininkai.

lapkričio 23, 2017

Cheminiai metodai. Dezinfektanto įvertinimas

https://plantcaretoday.com/chemical-storage-cabinet.htmlMikrobų augimo kontrolei cheminiai agentai yra naudojami tiek gyvų audinių, tiek negyvų daiktų dezinfekcijai. Deja, bet tik nedidelė dalis cheminių agentų išties sterilizuoja paviršius – dauguma jų tik sumažina mikrobinę populiaciją iki saugaus lygio arba pašalina vegetatyvines patogeninių organizmų ląsteles. Labai svarbu parinkti tinkamą cheminį agentą. Nei.

lapkričio 20, 2017

Mokslo naujienos: GMO testavimas

http://www.bbc.com/news/health-13639241Baltimorėje, Merilando valstijoje, savanoriai vartoja GMO - genetiškai modifikuotų E. coli bakterijų, kapsules. Kompanija, vykdanti šį tyrimą – Synlogic, įsikūrusi Kembridže, Masačiusetse. Jie testuoja „sintetinę biotiką“ („synthetic biotics“), modifikuotas bakterijas, kurios atlieka specializuotą funkciją žmogaus pilve.Kapsulėse esančios E. coli yra programuotos žmonių.

lapkričio 16, 2017

Kiti fizikiniai mikrobų augimo kontrolės metodai

http://www.expertsbuzz.com/2013/01/know-about-harmful-and-beneficial.htmlFiltracija.Tai kietųjų dalelių atskyrimas iš skysčių ar dujų, naudojant filtrus. Sterilizacijai naudojamuose filtruose poros yra tokio dydžio, kad sulaikytų mikroorganizmus. Filtracija yra naudojama sterilizuojant karščiui jautrias medžiagas, pavyzdžiui, auginimo terpes, fermentus, vakcinas ir antibiotikus. Oro filtravimui, kad būtų sumažintas ore.

lapkričio 13, 2017

Asmeninis: kodėl gyvybę vis dar skirstom į karalystes?

Šį kartą „Asmeninis“ skyrelis trumpas. Jis tėra mano pastebėjimas, apie tai, kas yra mokoma mokyklose.Jeigu paklausčiau, kaip klasifikuojama gyvybė, greičiausiai atsakysite, kad į karalystes. Gal kai kurie iš mokyklos prisimintumėt, kad jų yra penkios, ir gal net pasistengtumėte jas išvardinti: gyvūnai, augalai, grybai, protistai ir moneros.Vos pradėjusi mokytis universitete supratau, kad mokykloje mokoma labai.

lapkričio 9, 2017

Pasterizacija ir sauso karščio sterilizacija

Dar mikrobiologijos, kaip mokslo, vystymosi pradžioje Louis Pasteur atrado praktišką metodą, apsaugantį alų ir vyną nuo gedimo. Pasteur naudojo nedidelį karštį, kuris efektyviai nužudė mikroorganizmus, sukeliančius gedimo problemą, rimtai nepakenkiant produkto skoniui. Tas pats metodas vėliau buvo pritaikytas pienui, gaminant tai, ką mes dabar žinome kaip pasterizuotą pieną. Pieno pasterizacijos tikslas buvo panaikinti.

lapkričio 6, 2017

Mikrobai: Saccharomyces cerevisiae

http://danielseobiodiversity.blogspot.lt/Atėjo laikas dar vienam "Mikrobų" skyrelio įrašui ir šį kartą apie blog'e ne kartą minėtas, greičiausiai daugumai žinomas, bei mikrobą, su kuriuo bandau susidraugauti daugiau - Saccharomyces cerevisiae mieles (beje, šį lotynišką pavadinimą turėjome išmokti parašyti be klaidų). Saccharomyces cerevisiae yra eukariotiniai mikrobai, tiksliau, apvalios formos, gelsvai žalsvos.

lapkričio 2, 2017

Fizikiniai mikrobinės kontrolės metodai: drėgnas karštis

http://www.expertsbuzz.com/2013/01/know-about-harmful-and-beneficial.htmlNuo pat akmens amžiaus laikų žmonės naudojo kai kuriuos fizikinius mikrobinės kontrolės būdus konservuojant maistą. Džiovinimas (išdžiūvimas) ir druskinimas (osmotinis slėgis) greičiausiai buvo vieni pirmųjų naudotų metodų.Renkantis tam tikrą mikrobinės kontrolės metodą, reikia turėti omenyje ir ką konkretus metodas paveiks be mikrobų..

spalio 30, 2017

Mokslo naujienos: kaip purvinos pelės apsaugojo laboratorines

http://www.sciencemag.org/news/2017/10/how-gut-bacteria-saved-dirty-mice-deathNet jei esi pamišęs dėl švaros, yra sunku pasislėpti nuo to, kad kai kurie mikrobai natūraliai slypi tavo kūne. Tai tavo mikrobioma, kuri padeda išlikti sveikam. Mokslininkai nustatė, kad laukinių pelių žarnyno bakterijų transplantacija „švarioms“ laboratorinėms pelėms, sumažina pastarųjų tikimybę numirti nuo gripo ar vėžio. Žinant.

spalio 23, 2017

Cheminių agentų taikiniai ląstelėse

https://amrls.cvm.msu.edu/pharmacology/antimicrobials/mode-of-actionŠiame įraše aptarsime, kokie yra cheminių medžiagų (agentų) taikiniai, kurių pažaidoms atsiradus inhibuojamas ląstelių augimas.Membranos pralaidumo pakeitimasMikroorganizmų plazminė membrana, esanti ląstelės sienelėje, yra daugumos mikrobinės kontrolės agentų taikinys. Ši membrana aktyviai reguliuoja maistinių medžiagų patekimą į ląstelės vidų.

spalio 19, 2017

Įdomioji biologija: endosimbiozės teorija arba kaip atsirado eukariotai

https://askabiologist.asu.edu/explore/cells-living-in-cellsKaip atsirado gyvybė Žemėje žinome daug, bet kartu ir mažai. Šiandien „Įdomiojoje biologijoje“ aptarsime teoriją (pabrėžiu, tik teoriją), kaip Žemėje galėjo atsirasti eukariotinės ląstelės.Biologai mano, kad prieš 3,5-4 milijardus metų Žemėje, iš labai paprastų organizmų, kurie buvo panašūs į prokariotines ląsteles, atsirado dabar žinoma gyvybės.

spalio 16, 2017

Mirties greitis

https://www.stopthemop.com/Kai bakterijų populiacijos yra paveikiamos karščiu ar cheminėmis antimikrobinėmis medžiagomis, dažniausiai jos miršta pastoviu greičiu. Pavyzdžiui, mikrobų populiacija, kuri sudaryta iš milijono ląstelių, buvo veikiama tam tikra antimikrobine kontrole 1 minutę ir mirė 90% visos populiacijos. Liko 100 000 mikrobinių ląstelių, tad jei vėl paveiksime jas 1 minutę laiko, mirs dar 90% ląstelių.

spalio 12, 2017

Mokslo naujienos: naujas testas salmonelėms nustatyti

https://www.cdc.gov/salmonella/index.htmlSukurtas naujas testas, paremtas tikro laiko PGR (real-time PCR) ir bakterijų kultivavimu selektyviose gausinimo terpėse, leidžia tiksliai ir greitai nustatyti Salmonella, bakterijas, kurios yra vienos pagrindinių apsinuodijimo maistu kaltininkių visame pasaulyje. Salmonella gali užkrėsti tiek gyvūnus, tiek žmones ir gali būti perduodamos žmogus-žmogui arba gyvūnas-žmogui.

spalio 9, 2017

Mikrobinio augimo kontrolė. Terminai

http://top-canadian-healthcare.com/site/search?q=Tetracycline+kills+what+type+of+bacteria&acc=6414Mokslinė mikrobinio augimo kontrolė atsirado tik prieš maždaug 100 metų. Viename pirmųjų įrašų paminėjau Pasteur‘o eksperimentą, po kurio ir kiti mokslininkai patikėjo, kad ligas sukelia mikroorganizmai. XIX a. viduryje, vengrų gydytojas Ignaz Semmelweis ir anglų gydytojas Joseph Lister sukūrė pirmąsias.

spalio 5, 2017

Atomas

https://twitter.com/atomasgameKai esi lengvos formos moksliukė, tai ir mėgstamiausi žaidimai tam tikra prasme būna susiję su mokslu. Kartą "Asmeniniame" skyrelyje esu aprašiusi kompiuterinį žaidimą Plague Inc, o šį kartą pažaiskime telefonams skirtą Atomą.  Žaidimo pavadinimas atskleidžia jo objektą - cheminę dalelę - atomą. Žaidimo tikslas - sujungti atomus taip, kad būtų gauti vis didesnės eilės atomai..

spalio 2, 2017