Mikrobiologija - kas tai?

chekasmikrobio.blogspot.lt
Netradicinės temos blogas, skirtas tiems, kas domisi biologijos mokslais ar nori sužinoti, kas tai yra
Netradicinės temos blogas, skirtas tiems, kas domisi biologijos mokslais ar nori sužinoti, kas tai yra

Transpozonai

http://www.ulkemiz.com/hareketli-gentransposon-nedirTranspozonai yra nedideli DNR fragmentai, kurie gali judėti iš vieno DNR molekulės regiono į kitą. Šios DNR dalys yra 700 – 40 000 bazių porų ilgio.Šeštajame dešimtmetyje Amerikos genetikė Barbara McClintock atrado transpozonus kukurūzuose, bet transpozonai randami visuose organizmuose, o įdėmiau ištirti mikroorganizmuose. Transpozonai gali judėti nuo vienos.

balandžio 5, 2018

Mikrobai: Salinibacter ruber

https://www.pinterest.com/pin/565624034440907563/?lp=trueTrumpas įrašas apie bakteriją, kuri gali išgyventi tokiame vandenyje, kur negali išgyventi kitos bakterijos. Salinibacter ruber yra ekstremofilinė halofilinė bakterija, kuri pirmą kartą buvo identifikuota 2002 m. Alikantėje ir Maljorkoje. Ji yra lazdelės formos, gramneigiama bakterija, auga aerobinėmis sąlygomis ir judėjimui turi žiuželį. Aplinka, kurioje.

balandžio 2, 2018

Plazmidės

http://bio1151.nicerweb.com/Locked/media/ch20/plasmid.htmlPlazmidės ir transpozonai – genetiniai elementai, kurie suteikia papildomų genetinių pasikeitimų mechanizmų. Jų yra tiek prokariotiniuose, tiek eukariotiniuose organizmuose, bet dėmesys bus koncentruotas į prokariotuose esančius elementus.PlazmidėsPlazmidės yra genus koduojančios, dažniausiai žiedinės DNR, kurios replikuojasi nepriklausomai nuo bakterijų.

kovo 30, 2018

Mokslo naujienos: apynių skonio alus be apynių

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180321162259.htmAlus su apyniais (hoppy beer) yra mėgstamas tiek tarp alaus gamintojų, tiek tarp alaus mylėtojų, o dabar UC (University of California) Berkeley biologai sugalvojo būdą, kaip jo unikalų skonį ir aromatą išgauti nenaudojant apynių.Mokslininkai sukūrė alaus mielių (Saccharomyces cerevisiae) kamieną, kuris ne tik fermentuoja alų, bet ir suteikia dvi pagrindines.

kovo 28, 2018

Konjugacija ir transdukcija

https://lucbourne.scienceblog.com/64/dangerous-genes-above-beijing/Praeitame įraše aptarėme vieną iš mechanizmų, kaip genetinė medžiaga yra perduodama vienų mikroorganizmų kitiems. Kitas būdas genetinei medžiagai perduoti yra konjugacija. Konjugacijoje tarpininkauja tam tikra plazmidė, žiedinė (dažniausiai) DNR molekulė, kuri replikuojasi nepriklausomai nuo ląstelės chromosomos. Nors tiek chromosomoje, tiek plazmidėje.

kovo 26, 2018

Įdomioji biologija. Elektra mintančios ir ją generuojančios bakterijos

https://www.youtube.com/watch?v=rgkeckRSvV8Šis "Įdomiosios biologijos" įrašas yra pasiūlytas vieno iš blog'o skaitytojo.Gamtoje yra pačių įvairiausių mikrobų, kurie išgyvenimui naudoja pačias įvairiausias medžiagas. Kai kurių mikrobų dieta yra labai minimali, jiems reikia itin nedaug medžiagų. Yra ir tokių, kuriems nereikia nei deguonies, nei maisto. Viskas ko jiems reikia – gryna elektros energija.Tokie mikrobai.

kovo 22, 2018

Genų rekombinacija. Transformacija

https://epicgenetic.wordpress.com/2014/09/05/prdm9-my-favourite-gene/Genų rekombinacija – tarp dviejų DNR molekulių vykstantys genų mainai, kurių rezultatas – naujo geno rinkinių atsiradimas chromosomoje. Jei ląstelė pasiima svetimą DNR (donorinė DNR), dalis jos gali įsiterpti į ląstelės chromosomą (šis procesas vadinamas krosingoveriu) ir kai kurie chromosomose esantys genai yra sumaišomi. DNR įvyko rekombinacija,.

kovo 19, 2018

Mokslo naujienos: skaidulas fermentuojančios bakterijos pagerino antro tipo diabeto pacientų sveikatą

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180308143047.htmDėka Rutgers universiteto (New Brunswick, Kanada) profesoriaus vadovaujamo daug skaidulų turinčios dietos tyrimo, kova su antro tipo diabetu greitai gali pasistūmėti į priekį. Gausia įvairių skaidulų dieta suaktyvinus tam tikrą žarnyno bakterijų grupę pasiekta geresnė kraujyje esančios gliukozės kontrolė, didesnis svorio kritimas ir palankesni lipidų kiekiai.

kovo 15, 2018

Mutacijų dažnis. Mutantų identifikavimas

https://www.whatisepigenetics.com/epigenetic-study-of-histone-modifications-and-dna-damage-could-lead-to-new-cancer-treatments/Mutacijų dažnis – tikimybė, jog ląstelės dalijimosi metu genas mutuos. Dažnis dažniausiai išreiškiamas laipsnio rodikliu, kurio pagrindas 10. Kadangi mutacijos yra labai retos, laipsnio rodiklis būna neigiamas. Pavyzdžiui, vienu atveju iš 10 000 atvejų ląstelei dalinantis genas mutuoja, taigi.

kovo 12, 2018

The COINS 2018

Praeitą savaitę VU GMC vyko studentų organizuojama tarptautinė konferencija The COINS. Joje sudalyvavau šiek tiek mažiau, nei buvau planavusi - nepavyko salėje gyvai stebėti Nobelio premijos laureatų prezentacijų, tačiau laimei, jas buvo galima žiūrėti konferencijos facebook paskyroje (tad didelis ačiū organizatoriams). Kurį laiką galvojau, ką gi galėčiau parašyti apie šią konferenciją. Taigi, noriu tiesiog.

kovo 8, 2018

Muteganai

https://www.whatisepigenetics.com/epigenetic-study-of-histone-modifications-and-dna-damage-could-lead-to-new-cancer-treatments/Cheminiai mutagenaiVienas iš daugelio žinomų cheminių mutagenų (medžiaga, sukelianti mutacijas) yra azoto rūgštis. Paveiksle galite matyti kaip azoto rūgštis gali adeniną (A) pakeisti į formą, kuri nebesiporuoja su timinu (T) (pagal komplementarumą), o poruojasi su citozinu (C). Kai DNR, kurioje yra.

kovo 1, 2018

Mikrobai: Photorhabdus luminescens

https://www.thenakedscientists.com/articles/features/photorhabdus-luminescens-angels-glowŠį kartą „Mikrobų“ skyrelyje bakterija, apie kurią ir pati pirmą kartą išgirdau – Photoharbdus luminescens (dar žinoma Xenorhadus luminescens pavadinimu). Ši bakterija yra įdomi tuo, jog ji yra bioliuminescencinis mikrobas. Liuminescencija – švytėjimas, kurį sukelia nešiluminis energijos šaltinis. Tiksli šios bakterijos.

vasario 26, 2018

Mutacijos

https://munch-lab.org/2017/02/01/waiting-for-good-mutations-2/Mutacija – negrįžtamas DNR bazių sekos pokytis. Toks bazių sekos pokytis gali pakeisti ir koduojamo geno produktą. Dėl mutavusio fermentą koduojančio geno, fermentas gali tapti nebeaktyvus arba jo aktyvumas sumažėja, nes pasikeitė aminorūgščių seka. Toks genotipo pokytis gali būti nepalankus arba net letalus (mirtinas), jei ląstelė neteks išgyvenimui.

vasario 22, 2018

Mokslo naujienos: ląstelių komunikacijos dinamika

http://lms.biotecnika.org/product/csir-net-unit-4-cell-communication-cell-signalling/Daugialąsčiai organizmai, tokie kaip mes, priklausomi nuo nuolatinės informacijos tėkmės tarp ląstelių, koordinuojančių ląstelių veiklą siekiant daugintis (ląstelių dalijimasis) ir diferencijuotis. Ilgą laiką tarpląstelinio komunikavimo kalbos šifravimas buvo vienas iš pagrindinių biologijos iššūkių. Caltech universiteto.

vasario 19, 2018

Genų raiškos reguliacija. II dalis

https://www.ck12.org/biology/eukaryotic-gene-regulation/lesson/Eukaryotic-Gene-Regulation-BIO/Teigiama reguliacija. Laktozės operono (aptarto praeitame įraše) reguliacija taip pat priklauso nuo terpėje esančio gliukozės kiekio, kuris kontroliuoja viduląstelinius mažų molekulių ciklinių adenino monofosfato (cAMP) kiekius. cAMP yra iš ATP kilusi molekulė, kuri tarnauja kaip ląstelinis signalas. Fermentai, metabolizuojantys.

vasario 15, 2018

Įdomioji biologija: ar virusai yra gyvi?

https://www.youtube.com/watch?v=VvTfkMhEw3gVirusai – neląstelinės sandaros submikroskopiniai obligatiniai viduląsteliniai parazitai. Šie parazitai nėra priskiriami nei vienam iš gyvybės formų domenų (Bacteria, Archaea, Eukarya). Virusų dydis yra skirtingas – 20 – 400 nm, tačiau yra ir virusų, kurių dydis net 800 nm. Mažiausieji virusai yra išties labai maži, o didžiausieji savo dydžiu yra artimi bakterijoms..

vasario 12, 2018

Genų raiškos reguliacija. I dalis

https://www.ck12.org/biology/eukaryotic-gene-regulation/lesson/Eukaryotic-Gene-Regulation-BIO/Ląstelės genetinė mašinerija yra tarpusavyje susijusi su ląstelės metaboline mašinerija. Bakterinės ląstelės atlieka begales metabolinių reakcijų. Bendra visų metabolinių reakcijų savybė yra ta, kad jas visas katalizuoja fermentai. Tačiau ląstelei ne visada yra reikalingi visi jai būdingi fermentai. Jau susintetintus fermentus.

vasario 8, 2018

Mokslo naujienos: gaubtinės žarnos vėžio bakterijų duetas

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180201173406.htmPaveldėto gaubtinės žarnos vėžio pacientai turi dvi bakterijų rūšis, kurios bendradarbiaudamos skatina ligos vystymąsi. Tos pačios rūšys randamos ir pacientuose, kuriems gaubtinės žarnos vėžys pasireiškia nepriklausomai nuo paveldėjimo. Tyrimą vykdo Johns Hopkins universiteto Bloomberg-Kimmel vėžio imunoterapijos institutas. Antrasis tyrimas su pelėmis,.

vasario 5, 2018

Baltymų sintezė. Transliacija

http://www.proteinsynthesis.org/what-is-the-second-step-of-protein-synthesis/Praeitame įraše sužinojome, kaip genetinė informacija, užkoduota DNR, transkripcijos metu yra perrašoma į iRNR. Šiame įraše susipažinsime kaip iRNR tarnauja informacijos šaltiniu baltymų sintezėje. Baltymų sintezė yra vadinama transliacija, nes šio proceso metu nukleorūgščių „kalba“ yra išverčiama į baltymų „kalbą“.iRNR kalba.

vasario 2, 2018

Pirmosios įžvalgos apie magistro studijas

Nuo rugsėjo mėnesio pradėjau mokytis mikrobiologijos ir biotechnologijos magistrą Vilniaus universitete. Dvejonių dėl to, ar stosiu mokytis magistrą iškart po bakalauro studijų, nekilo. Tačiau dar vasaros gale, artėjant rugsėjui, pradėjau gal kiek ir gailėtis – juk ir vėl reiks du metus mokytis ir rašyti baigiamąjį darbą. O dar ir be mano žinios, keliems žmonėms pasitarus ir nutarus, buvau paskirta grupės.

sausio 31, 2018