Mikrobiologija - kas tai?

chekasmikrobio.blogspot.lt
Netradicinės temos blogas, skirtas tiems, kas domisi biologijos mokslais ar nori sužinoti, kas tai yra
Netradicinės temos blogas, skirtas tiems, kas domisi biologijos mokslais ar nori sužinoti, kas tai yra

Cheminių agentų taikiniai ląstelėse

https://amrls.cvm.msu.edu/pharmacology/antimicrobials/mode-of-actionŠiame įraše aptarsime, kokie yra cheminių medžiagų (agentų) taikiniai, kurių pažaidoms atsiradus inhibuojamas ląstelių augimas.Membranos pralaidumo pakeitimasMikroorganizmų plazminė membrana, esanti ląstelės sienelėje, yra daugumos mikrobinės kontrolės agentų taikinys. Ši membrana aktyviai reguliuoja maistinių medžiagų patekimą į ląstelės vidų.

spalio 19, 2017

Įdomioji biologija: endosimbiozės teorija arba kaip atsirado eukariotai

https://askabiologist.asu.edu/explore/cells-living-in-cellsKaip atsirado gyvybė Žemėje žinome daug, bet kartu ir mažai. Šiandien „Įdomiojoje biologijoje“ aptarsime teoriją (pabrėžiu, tik teoriją), kaip Žemėje galėjo atsirasti eukariotinės ląstelės.Biologai mano, kad prieš 3,5-4 milijardus metų Žemėje, iš labai paprastų organizmų, kurie buvo panašūs į prokariotines ląsteles, atsirado dabar žinoma gyvybės.

spalio 16, 2017

Mirties greitis

https://www.stopthemop.com/Kai bakterijų populiacijos yra paveikiamos karščiu ar cheminėmis antimikrobinėmis medžiagomis, dažniausiai jos miršta pastoviu greičiu. Pavyzdžiui, mikrobų populiacija, kuri sudaryta iš milijono ląstelių, buvo veikiama tam tikra antimikrobine kontrole 1 minutę ir mirė 90% visos populiacijos. Liko 100 000 mikrobinių ląstelių, tad jei vėl paveiksime jas 1 minutę laiko, mirs dar 90% ląstelių.

spalio 12, 2017

Mokslo naujienos: naujas testas salmonelėms nustatyti

https://www.cdc.gov/salmonella/index.htmlSukurtas naujas testas, paremtas tikro laiko PGR (real-time PCR) ir bakterijų kultivavimu selektyviose gausinimo terpėse, leidžia tiksliai ir greitai nustatyti Salmonella, bakterijas, kurios yra vienos pagrindinių apsinuodijimo maistu kaltininkių visame pasaulyje. Salmonella gali užkrėsti tiek gyvūnus, tiek žmones ir gali būti perduodamos žmogus-žmogui arba gyvūnas-žmogui.

spalio 9, 2017

Mikrobinio augimo kontrolė. Terminai

http://top-canadian-healthcare.com/site/search?q=Tetracycline+kills+what+type+of+bacteria&acc=6414Mokslinė mikrobinio augimo kontrolė atsirado tik prieš maždaug 100 metų. Viename pirmųjų įrašų paminėjau Pasteur‘o eksperimentą, po kurio ir kiti mokslininkai patikėjo, kad ligas sukelia mikroorganizmai. XIX a. viduryje, vengrų gydytojas Ignaz Semmelweis ir anglų gydytojas Joseph Lister sukūrė pirmąsias.

spalio 5, 2017

Atomas

https://twitter.com/atomasgameKai esi lengvos formos moksliukė, tai ir mėgstamiausi žaidimai tam tikra prasme būna susiję su mokslu. Kartą "Asmeniniame" skyrelyje esu aprašiusi kompiuterinį žaidimą Plague Inc, o šį kartą pažaiskime telefonams skirtą Atomą.  Žaidimo pavadinimas atskleidžia jo objektą - cheminę dalelę - atomą. Žaidimo tikslas - sujungti atomus taip, kad būtų gauti vis didesnės eilės atomai..

spalio 2, 2017

Netiesioginiai mikoorganimzų populiacijos augimo skaičiavimai

https://superfund.arizona.edu/highlights/ua-srp-investigators-are-party-new-44-million-grantNe visada reikia skaičiuoti mikrobines ląsteles, kad būtų įvertintas jų skaičius. Moksle ir pramonėje mikroorganizmų skaičius ir aktyvumas gali būti nuspręstas taikant netiesioginius metodus.DrumstumasAtliekant kai kuriuos eksperimentus, patogus metodas yra drumstumo nustatymas. Šis metodas leidžia nustatyti bakterijų augimą. Kai.

rugsėjo 28, 2017

Mikrobai: E. coli

https://www.cdc.gov/ecoli/index.htmlĮ blog'o duris beldžiasi naujasis skyrelis "Mikrobai", kuriame galėsite susipažinti su pačiais įvairiausiais mikropasaulio atstovais. Laukiu Jūsų pasiūlymų bei pageidavimų, o pirmasis įrašas apie visuomenės siaubą, tačiau laboratorijos draugą - E. coli.https://hubpages.com/education/Understanding-The-E-Coli-BacteriaEscherichia coli (trumpinama E. coli) – gramneigiama, lazdelės.

rugsėjo 25, 2017

Tiesioginis mikroorganizmų populiacijos augimo skaičiavimas 2

http://www.labm.com/products/plate-count-agar.aspFiltracija.Kai bakterijų skaičius mėginyje yra labai nedidelis, pavyzdžiui ežero vandenyje, jį galima suskaičiuoti naudojant filtracijos metodus. Naudojant šią techniką, bent 100 ml vandens yra praleidžiamas pro ploną membraną, kurioje poros yra tokios mažos, kad negali praeiti bakterijos. Taigi, bakterijos lieka ant filtro paviršiaus. Tada filtras yra perkeliamas į Petri.

rugsėjo 21, 2017

Mokslo naujienos: naujas požiūris į bakterijų toksinus

https://en.wikipedia.org/wiki/Pertussis_toxinPasak naujo tyrimo, šlapimo takų infekcijas sukeliančios bakterijos gaminamas toksinas yra panašus į toksiną, sukeliantį kokliušą. Šis atradimas gali padėti kurti naujas vakcinas.Dabar naudojamose vakcinose prieš kokliušą pagrindinis komponentas yra neaktyvi kokliušo toksino forma. Aktyvus kokliušo toksinas veikia patekdamas į baltuosius kraujo kūnelius ir modifikuodamas G.

rugsėjo 18, 2017

Tiesioginis mikroorganizmų populiacijos augimo skaičiavimas

http://www.labm.com/products/plate-count-agar.aspMikroorganizmų populiacijų augimas gali būti skaičiuojamas keliais skirtingais būdais. Vienais metodais galima suskaičiuoti ląstelių skaičių, kitais metodais galima apskaičiuoti visą populiacijos masę, kuri dažnai yra tiesiogiai proporcinga ląstelių skaičiui. Įprastai populiacijos vienetai išreiškiami ląstelių skaičiumi mililitre skysčio arba grame kietos.

rugsėjo 14, 2017

Įdomioji biologija. Biosaugumas

https://ehs.utexas.edu/programs/biosafety/Kadangi kiekvienam doram mikrobiologui (ar kitam specialistui, dirbančiam su mikroorganizmais) būtina žinoti skirtumus tarp biosaugumo lygmenų, šiame „Įdomiosios biologijos“ skyrelyje ir bus aprašomi biosaugumo reikalavimai, skirtingų lygmenų laboratorijoms.Pirmasis biosaugos lygmuo (BSL-1).Šis biosaugumo lygmuo yra žemiausias iš keturių, todėl jų darbuotojai dirba su mažos.

rugsėjo 11, 2017

Augimo fazės

http://www.odec.ca/projects/2014/beso14s/research.htmlKai nedidelis kiekis bakterijų yra perkeliamos į skystą terpę ir tam tikrais intervalais populiacija suskaičiuojama, galime nubraižyti bakterijų augimo kreivę, kuri parodo bakterijų ląstelių augimą per tam tikrą laiką. Yra keturios pagrindinės augimo fazės: lag, log, stacionari ir mirties.Latentinė arba lag fazė. Patekusios į naują terpę, į naujas sąlygas,.

rugsėjo 7, 2017

Mokslo naujienos: žarnyno bakterijų kalba su žmogaus ląstelėmis

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170830141248.htmMus sieja simbiotiniai santykiai su trilijonais mūsų organizmuose gyvenančių bakterijų – jos padeda mums, o mes joms. Paaiškėjo, kad jos net kalba ta pačia kalba. Šis naujas The Rockefeller universiteto ir Icahn medicinos mokyklos atrastas bendras bruožas atveria duris kuriant žarnyno mikroflorą, kuri turėtų reikiamą poveikį gydant ar kontroliuojant.

rugsėjo 4, 2017

Generacijos laikas

https://fineartamerica.com/featured/dividing-streptococcus-sp-bacterium-cnri.htmlSkaičiuojant bakterijų generacijos laiką, darome prielaidą, kad jos dauginasi binarinio dalijimosi būdu, nes jis bakterijų atveju yra dažniausias. Kaip matote lentelėje, vienos ląstelės pasidalijimas sukuria dvi naujas ląsteles, dviejų ląstelių pasidalijimai sukuria keturias naujas ląsteles ir t.t. Kai ląstelių skaičius kiekvienoje kartoje.

rugsėjo 1, 2017

Bakterijų dalijimasis

https://www.britannica.com/science/binary-fissionKaip jau minėjau šio skyriaus pradžioje, bakterinis augimas reiškia bakterinių ląstelių skaičiaus, o ne individualios ląstelės didėjimą. Taigi, atėjo metas aptarti, kaip populiacijoje didėja bakterijų skaičius. Įprastai bakterijos dauginasi binariniu dalijimusi.Binarinis dalijimasis yra panašus į mitozės procesą, kuriuo dalijasi eukariotinių organizmų (pavyzdžiui.

rugpjūčio 30, 2017

Laiškas pirmakursiui

Mielas pirmakursi,sveikinu su nauju gyvenimo etapu. Prieš ketverius metus buvau tavo vietoje – neramiai laukiau, kas bus toliau. Vienu metu buvo ir džiugu, ir baugu, todėl puikiai suprantu, kaip dabar jautiesi. Rašau šį laišką Tau, kaip jau praėjusi šį laikotarpį ir galėdama pasidalinti savais pastebėjimais. Beje, šiuo metu vėl esu šioje vietoje, tik po bakalauro jau šiek tiek pasikausčiusi.Pasiruošk, studijų.

rugpjūčio 28, 2017

Grynos kultūros ir jų saugojimas

http://www.biosafety-cabinets.com/2016/06/microbial-pure-culture.htmlTyrimams imamuose mėginiuose, pavyzdžiui, šlapimo, pūlių, vandens, dirvos ar maisto, randama ne viena rūšis bakterijų. Šiuos mėginius užpylus ant kietos terpės, susiformuos juose esančių mikroorganizmų kolonijos. Yra manoma, kad naudojant standartinius kultivavimo metodus, tik 1% visų ekosistemoje esančių bakterijų suformuoja kolonijas. Teoriškai,.

rugpjūčio 25, 2017

Mokslo naujienos: sportiškumo bakterija

http://time.com/4714344/running-marathon-kidney-injury/„Mes esame daugiau bakterijos, negu esame žmonės“ – teigia Scheiman. Jau ne kartą „Mokslo naujienų“ skyrelyje pranešiau apie mūsų organizmo bakterijas, kurios ženkliai veikia ne tik mūsų sveikatą, bet ir įvairias funkcijas. Šį kartą dar viena jų – sportiškumas.Geriausi sportininkai sunkiai dirba treniruotėse tam, kad pasiektų gerų rezultatų. Tačiau.

rugpjūčio 23, 2017

Selektyvios, diferencinės ir gausinimo terpės

https://en.wikipedia.org/wiki/Growth_mediumĮvairių sričių mikrobiologams mėginiuose reikia aptikti ir identifikuoti tam tikras bakterijų rūšis ar kamienus,  pavyzdžiui, ar pacientas yra užsikrėtęs konkrečia patogene bakterijų rūšimi, ar geriamajame vandenyje nėra potencialiai pavojingų mikroorganizmų ir t.t. Tačiau dažniausiai mėginiuose būna keletas ar net dešimtys skirtingų rūšių mikroorganizmų, kurie.

rugpjūčio 21, 2017